תמונות: שיר קרת, שרון סלומון, שחר כהן אורגד, עמית אלקלעי


"אני מאמין שאין דרך טובה יותר לחוש את הקשר לארץ ישראל מאשר להלך בה לרוחבה ולאורכה. לחצות את עמקיה, להעפיל אל פסגות הריה, לסייר בשביליה גם הנידחים ביותר.  כך.... אתה מרגיש את הקשר האמיתי לארץ ישראל" (זאב וילנאי) 

 

 

כיצד בנוי מסלול שנת השירות בחוגי סיירות?


יחידות ההדרכה: חיפה, ת"א, מודיעין, ירושלים, באר שבע
**במסלול זה ניתן לשלב פעילות בשל"ח


אופי הפעילות: הדרכה והובלה של קבוצות חוגי הסיירות - הדרכה, טיולים (כל סוף שבוע שני) וליווי חניכים. בנוסף כוללת הפעילות התנדבות במסגרות בוקר- מועדוניות, עבודה עם נוער בסיכון, הדרכות בבתי ספר ועוד.

במסגרת פעילות חוגי הסיירות אחראיים הש"ש על תחומים שונים ברמה הארצית כגון- פיתוח הדרכה, ליווי מדריכיםצעירים, מפעלי שטח ועוד.


קורס ההכשרה: קורס ההכשרה עורך כחודש במהלכו תחשפו לתחומי הפעילות השונים בחברה להגנת הטבע, תכירו את עולם התוכן בו תעסקו במהלך השנה, תתנסו בהדרכה ותקבלו כלים לעבודה שלכם לאורך השנה. קורס ההכשרה נפתח באמצע חודש יולי.

בנוסף לקורס מתקיימת הכשרה לאורך כל השנה- בכל יום חמישי נפגשים כלל הש"ש של חוגי הסיירות לפעילות הכשרה והעשרה המועברתעל ידי אנשי מקצוע ומדריכים בוגרים.


מסלולי ההתנדבות: 

שנת שירות - שנת התנדבות אחת הנעשיית עם סיום יב', בסופה הש"ש מתגייס לשירות צבאי רגיל ומלא (מתאים לחילונים).


גודל ואופי הקומונה: חיי קומונה אינטנסיביים, צוות הש"ש נע בין 5-6 ש"ש בכל יחידה החיים יחד בדירה משותפת. הש"ש בחוגי הסיירות פועלים יחד גם כגרעין (30 ש"ש) במפעלי הטיולים וכחלק מצוותי רוחב ועוברים יחד השתלמויות אחת לשבוע לאורך השנה.


מיומנו של ש"ש בחו"ס :

"יום ראשון - תופסים רכבת אל הוואדיות ואל הים. פותחים את דלת המשרדים, נותנים חיבוק לקומונה, מכינים קפה, שמים שיר שמח ברמקולים וקופצים ראש אל תוך מערכי ההדרכה של השבוע הקרוב.

יום שני - נפתח מוקדם בבוקר. מתארנים על מזמרות, מסורים ושקיות זבל ויוצאים להראות לוואדיות בכרמל מאיפה משתין החו"סניק. לאחר שהשביל בוואדי נראה כמו שצריך, כל אחד מתפנה להתארגן לפעולות של קבוצותיו. אחרי שכל חניך חזר הביתה בשלום, עם חיוך על הפנים וחמצוץ בין שיניו. מתכנסים כל

הקומונה למלאכת ארוחת הערב והשינה.

יום שלישי - מתחיל בנחת ולכל הקומונה מתנגנות בראש המילים ב-ו-ק-ר  ק-ו-מ-ו-נ-ה.

זוג מילים שמכיל בתוכו אינסוף אפשרויות מהשכמה מאוחרת ועד צייד נבלות ברחבי חיפה. בהמשך היום פוגשים את המלווה החברתית ומתעסקים במה שקורה לנו בתוך הקומונה. היום ממשיך כמובן עם פעולות מגוונות שכל אחד מעביר לקבוצות שלו ומסתיים כמו כל יום בארוחת שחיתות משובחת.

יום רביעי - פותח את הבוקר במועדונית של אקי"ם בה בחרתי להתנדב.

מכין איתם מפה של ארץ ישראל. באף מדגדג ליריח המדבר ואני יודע שבעוד כמה שעות לאחר הפעולות, כל הגרעין של חוגי סיור, מכל הארץ יהיה בדרכו אל נקודת ההתאספות שהיא באר שבע. משם ניסע כולם יחד אל המדבר האינסופי שבו נבלה את שאר השבוע בהשתלמות מאתגרת ומלמדת.

יום חמישי - יום ההשתלמויות ! פותח עיניים בסופו של יום מסביב למדורה דולקת ופויקה, עוברים יחד על החוויות מהיום ומסתכלים הזריחה ומחזה מרהיב נגלה והוא המדבר במלוא הדרו... מקפל את המז"ש ואת השק"ש ומכל עבר רואה חיוכים ושומע צחוקים וריח הקפה המתבשל ממלא את הנחיריים. נועל נעליים ויוצא לדרך בעקבות המאובנים, הגיאולוגיה והגבים מלאי המים.

על עוד שקיעה מדהימה בחסות מדבר יהודה.

זריחה בצבעי אש פותחת את יום שישי, כשאנחנו בדרך לכבוש עוד הר ואחריו וואדי ומתמכרים יחדיו לשלווה ולטבע. שבת בבוקר יום יפה, יוצאים לדרך בפעם האחרונה 

לטיול זה. המדבר כבר זורם חזק בוורידים ויושב חזק במוח אבל הרגליים מתחילות ללכת לכיוון הרכבת חזרה הביתה, לקומונה. השבוע נגמר ושבוע חדש כבר בפתח ואיתו אתגרים חדשים." 


רון ש"ש קומונת חיפה 


אז מה האתגר שלך בשירות בחוגי סיירות ?

 

להיות דמות משמעותית ביחידה  בה אתה משובץ, המחנכת דורות של פעילים ומובילים סביבתיים.

ל"שלוף" ילדים ונוער משעות מרובות מול המחשב והטלוויזיה. לאפשר להם להתחבר לטבע ולארץ, לרכוש כישורי עצמאות ומנהיגות תוך שימוש בכלים של 

מיומנויות שטח וטיילות שכבר לא קיימת במסגרות אחרות, 


בקבוצות אינטימיות שמאפשרות היכרויות וחברויות שילוו אותם לכל החיים.